Budapesti Honismereti Társaság

A magyar vendéglátásról

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum négy időszaki kiállítással is várja december/januárban látogatóit: Gerbeaud Emil, Játszunk-fotókiállítás, Mézes gondolatok, 150 éves az Első Magyar Játékkártyagyár.

Gerbeaud Emil 1854–1919

  1. november 8. – 2020. április 5.

Kereken száz éve annak, hogy nincs köztünk a híres cukrász, csokoládégyár-tulajdonos Gerbeaud Emil (1854–1919), aki elévülhetetlen érdemeivel nemzetközi hírnevet és elismerést szerzett a magyar cukrász- és édesiparnak. Gerbeaud a svájci Genfben született, felmenői cukrászok voltak, melynek köszönhetően a szakmát már gyermekkorában megismerhette. Fiatal cukrász évei alatt bejárta Nyugat-Európa országait: németországi, franciaországi, angliai cukrászműhelyekben dolgozott, hogy minél több tapasztalatot és gyakorlatot szerezzen a szakmájában. Párizsban megismerkedett Kugler Henrikkel, melynek köszönhetően az új élet és sikeres munka reményében Pestre költözött. Kugler és Gerbeaud minőségi termékeivel rövid időn belül meghódította az egész országot, s a huszadik század elejére már a világ távoli tájaira is eljutottak árucikkeik. Gerbeaud Emil sikert sikerre halmozott, számos újítást vezetett be a termelésbe, melyekkel hozzájárult a magyar cukrászipar fejlesztéséhez, versenyképessé tételéhez. A kiállítás tiszteletreméltó alakjának kíván emléket állítani.

Játszunk – fotókiállítás

  1. november 21. – 2020. március 1.

A Magyar Fotóművészek Világszövetsége által   meghirdetett és megrendezett  idei XIX.  Nemzetközi-Magyar Fotószalon egyik témája az MKVM által javasolt „Játszunk” volt. Ennek legjobb és díjnyertes alkotásaiból láthatunk itt egy válogatást. Életünk szinte minden területére kiterjed a játék,  az emberi faj megkülönböztető jellemzőjeként:  szinte nincs is olyan aktivitásunk, ahol ne tudnánk tetten érni a játékosság fogalmát vagy éppen rendező elvét. Messze többről van szó, mint a tényleges játék közben megfigyelhető momentumok és alapelvek összességéről, ha igaz az, hogy „színház az egész világ”, akkor legalább annyira igaz az is, hogy „JÁTÉK AZ EGÉSZ VILÁG”. Ennek felismerésében segít ez a tárlat, miközben gyönyörködhetünk a pályázók fotóinak színe-javában. Jó szórakozást!

 

 

Mézes gondolatok

  1. november 22. – 2020. április 5.

A méz mint az édes íz alapvető hordozója már a kezdetek óta jelen van az emberiség történetében. Az apró repülő rovarok évezredek óta édesítik meg életünket és óvják egészségünket a természet nagylelkűsége által rájuk ruházott képességeik révén. Nap mint nap számtalan olyan terméket használunk, amelyben méhek által előállított anyagok találhatóak. Ha a környezeti ártalmak és az emberi tevékenység miatt méhek eltűnnek a földről, vajon tudnánk-e nélkülözni őket? A fontosabb méztípusok és méhtermékek megismerése mindenkinek tanulságos lehet, ezt már csak tetézi a felhasználási területük hihetetlen gazdagsága. A kiállítás a megismerést és a megértést is segíti, hiszen minél többet tudunk a méhekről, annál jobban szeretjük és óvjuk őket, mint a természet egyensúlyának fontos elemeit, életünk megédesítőit.

Szerencsés lapjárást!

150 éves az Első Magyar Játékkártyagyár

  1. szeptember 27. – 2020. február 2.

Minden idők egyik legnépszerűbb játékeszköze a játékkártya. Nem árthatott neki tilalom, átok és elégetés, az ördög bibliájának is nevezett ártatlan kártyalapok hasonló indulatokat és szenvedélyt váltottak ki arisztokraták, polgárok, katonák, diákok, asszonyok és pórok körében.

A kiállítás a magyarországi kártyafestészet és -gyártás legszebb termékeit mutatja meg a különböző történelmi korszakokban 1869-től 2012-ig; melyek kezdetben az Első Magyar Kártyagyár Részvénytársulat (1869-1896), majd Piatnik Nándor és Fiai Játékkártyagyár (1896-1949), utóbb Játékkártyagyár és Nyomda, Offset és Játékkártya Nyomda (1950-2012) működése során születtek.

A kártyák mellett számos eredeti forrásdokumentumot is megtekinthetnek látogatóink, így cégtörténeti iratokat, árumintakönyveket, levélpapírokat, korabeli reklámokat, archív fényképeket. Mindezek mellett pedig a tablókon és tárlókban helyet kapnak az elmúlt 150 év kártyajátszási kultúrájának emléktárgyai is használati- és dísztárgyak, könyvek és folyóiratok, képes levelezőlapok, fényképek formájában.