BUDAPEST NAPJA a BTM-ben
A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma november 16-án 10 és 18 óra között Budapest napjára emlékezve ingyenes, de regisztrációköteles programokkal, kiállításokkal várja látogatóit. 151 év is nagy idő, de ezen a napon a főváros területének egészen az őskoráig visszarepítünk! Ingyenesen látogathatod történelmi és képzőművészeti kiállításainkat, kurátori és szakmai vezetéseken ismerheted meg Budapest és a Budai Vár történelmét, valamint személyesen is átélheted a múltat élő történelmi bemutatóinkkal.
Tarts velünk!
Regisztráció
November 20-án 10 órakor induló, 1711-en innen és túl – Meddig tart a régészet? című programjuk szintén ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Magyarországon a jogi keret 1711-ig határozza meg a régészeti leleteket és helyszíneket, ami egy jelentős történelmi határvonal, ám sajátos kihívásokat jelent a kutatás számára. Ez a konferencia az ezt az időkeretet övező kritikus kérdéseket és vitákat, valamint a jogi korlátozások hatását vizsgálja Magyarország gazdag régészeti kincseinek védelme és megőrzése érdekében. A szakmai közösség képviselői mellett a nagyközönséget részvételére is egyaránt számítunk.
A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma november 20-án rendezi meg az 1711-en innen és túl – Meddig tart a régészet? című konferenciáját.
Magyarországon a jogi keret 1711-ig határozza meg a régészeti leleteket és helyszíneket, ami egy jelentős történelmi határvonal, ám sajátos kihívásokat jelent a kutatás számára. Ez a konferencia az ezt az időkeretet övező kritikus kérdéseket és vitákat, valamint a jogi korlátozások hatását vizsgálja Magyarország gazdag régészeti kincseinek védelme és megőrzése érdekében.
A szakmai közösség képviselői mellett a nagyközönséget részvételére is egyaránt számítunk.
Program:
10:00 – 11:20
Dr. Csorba László főigazgató köszöntője
Laszlovszky József: Meddig tart a régészet? Tudományos és örökségi megfontolások Magyarországon és a nemzetközi gyakorlatban
Benkő Elek: Jegyzetek az újkor régészetéhez. Egy új tudományág születése elé.
11:20 Kávészünet
11:40 – 12:30
Dr. Könye Kornél: 1711 problematikája a jogalkotásban
Tóth János Attila: A vízalatti kulturális örökség és a 100 éves korszakhatár kérdése
12:30 Ebédszünet
13:30 – 15:00
Terei György: Kisméretű újkori erősségek – Kérdések, megoldások
Tomka Gábor: Kora újkori várromok továbbélésének régészeti nyomai
Polgár Balázs: Hadtörténeti örökség – régészeti perspektívák
15:00 Kávészünet
15:30 – 16:30
Koppány András, Fülöp András : Újkori és legújabb kori régészet műemlék épületekben és azok kertjeiben.
Kováts István: Barokkos túlzás? Régészeti adatok Visegrád 18. századi történetéhez
Zárszó
A konferencia helyszíne: BTM Vármúzeum Gótikus terem (1014 Budapest, Szent György tér 2.)
A konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Kérjük, részvételi szándékát 2024. november 18., hétfő 12:00-ig jelezze nekünk!