Házmesterek a vészkorszakban
A Holokauszt Múzeum és a Park Könyvkiadó Ádám István Pál: Házmesterek a vészkorszakban c. kötetét a Holocaust Múzeumban ( IX. ker., Páva u. 39.) mutatja be.
A szerző beszélgetőtársai Klacsmann Borbála és Gyáni Gábor
Moderátor: Lénárt András
A könyvbemutató résztvevői ingyenesen megtekinthetik a „HAZATÉRÉSE NEM KÍVÁNATOS” – Hétköznapi emberek és a holokauszt című időszaki kiállítást. Felhívjuk a látogatók figyelmét, hogy a kiállítás 18 órakor zár, így érdemes a kiállítást a bemutató előtt megnézni.
A kötet a helyszínen megvásárolható, a szerző a program után dedikál.
A KÖNYVRŐL:
Sokkal több egy 1944-es pillanatfelvételnél. Ádám István Pál könyve mentalitástörténeti diagnózis. A mindennapokat kutatja, egy hétköznapi munkát tár fel a maga ellentmondásos mivoltában – a házmesterek motivációit vizsgálja.
A házmesterekét, akik a második világháború kibontakozásáig szerény körülmények között élő szereplői voltak a fővárosi létnek. Pedig cselekedeteiket rengeteg tényező befolyásolta. Sokuk vidékről frissen költözött Budapestre, nagyobb társadalmi elismerésre és nagyobb vagyonra vágyott. Döntéseiket ennek megfelelően hozták, és lett belőlük szemlélő, elkövető vagy embermentő. Élethelyzetüknek és habitusuknak megfelelően éltek újsütetű, tragikus hatalmukkal.
A könyv nem csak a háború előtti antiszemitizmusra összpontosít, a két világháború közötti időszak egyéb tényezőit is figyelembe veszi, például a borravaló kultúráját. Vagy az emberség próbáját, azt, amikor a házmester egy gettóépületért felelt. És nem hagyja a szálakat elvarratlanul: a háború után az elszámoltatás próbálkozásairól is számot ad.
Ádám István Pál a holokauszt eseményeit kevésbé nyilvánvaló okok és okozatok hálójában tanulmányozza, ezáltal unikális nézőpontot érvényesít könyvében.
A SZERZŐRŐL:
Ádám István Pál (1974) társadalomtörténész. A Bristoli Egyetemen szerzett doktori fokozatot, majd Prágában kutatott és tanított, de dolgozott a washingtoni Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeumában is, jelenleg a budapesti Holokauszt Emlékközpont történésze.